Hydrolat, co to jest?
Co to jest hydrolat?
Hydrolaty zwane wodą kwiatową |
Czym się różni hydrolat od olejku eterycznego?
W przeciwieństwie do olejków eterycznych, hydrolaty nie zawsze są pozyskiwane z roślin aromatycznych. Przykładowo, pomimo że ani bambus ani chaber nie są roślinami aromatycznymi, hydrolaty z nich wytworzone mają interesujące właściwości lecznicze.
Hydrolat zawiera bardzo rozcieńczone substancje aromatyczne rozpuszczalne w wodzie, podczas gdy bardzo skoncentrowane komponenty rozpuszczalne w tłuszczach pozostają w olejku eterycznym. Z tego powodu, hydrolaty mogą być stosowane w terapiach u niemowląt, małych dzieci, kobiet w ciąży, matek karmiących i seniorów.
Hydrolaty w porównaniu z olejkami eterycznymi są bardzo nietrwałe i łatwo się utleniają. Ich okres ważności to rok, maksymalnie 2 lata. Dlatego po otwarciu obowiązkowo należy przechowywać je w lodówce i zużyć maksymalnie w ciągu 6 miesięcy. Zepsuty hydrolat łatwo rozpoznać - po prostu brzydko pachnie.
Zdarza się, że po zetknięciu z powietrzem rozwijają się w nim mikro organizmy. Nie są one niebezpieczne ale zalecane jest wówczas przefiltrowanie hydrolatu przez np. filtr do kawy i przelanie go do nowego antyseptycznego pojemnika.
Jakość hydrolatów
Przede wszystkim, tak jak w przypadku olejków eterycznych, jakość surowca roślinnego odgrywa decydującą rolę. Szukaj hydrolatów z roślin dziko rosnących lub z upraw biologicznych. Ważna jest również jakość wody użytej do destylacji. Najlepiej żeby była to woda źródlana.
Hydrolat jest skroploną parą wodną, która po drodze zabrała z leczniczej rośliny aromatycznej to, co najlepsze i rozpuszczalne w wodzie. Hydrolat jakości terapeutycznej jest czysty, bez jakichkolwiek dodatków: konserwantów, alkoholu, spirytusu...
Uwaga: na rynku jest wiele fałszywek, które są wodą aromatyzowaną wyprodukowaną syntetycznie lub wodą z dodatkiem naturalnego aromatu.
Podobnie jak olejki eteryczne, hydrolaty są wrażliwe na światło i temperaturę. Dlatego muszą być przechowywane w ciemnym opakowaniu. Jedank w porównaniu z olejkami eterycznymi hydrolaty są bardzo niestabilne i łatwo tracą swoje właściwości terapeutyczne. Dlatego należy je magazynować w chłodnym (10°C), ciemnym miejscu - najlepiej w lodówce.
Jak stosować hydrolaty
Wewnętrzne stosowanie hydrolatów
Stosowanie zewnętrzne hydrolatów
Do czego służy spray z hydrolatu?
Środki ostrożności
Hydrolaty mają zupełnie inny skład biochemiczny niż olejki eteryczne, nalewki czy herbatki ziołowe. Dzięki temu w znakomitej większości nie mają ich efektów ubocznych. Przykładowo hydrolatu z dziurawca nie dotyczą ostrzeżenia o fotouczulaniu, z czym należy uważać w przypadku maceratów i innych form terapeutycznych tej rośliny. Hydrolaty są zatem doskonałą alternatywą dla osób, u których nie można stosować olejków eterycznych. Mam tutaj na myśli małe dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze. Oczywiście dawkowanie i sposób użycia będą inne w zależności od wieku i masy ciała.
Hydrolaty nie wchodzą w interakcje z innymi terapiami naturalnymi lub medycznymi.
/!\ Przy stosowaniu doustnym nie przekraczaj zalecanego dawkowania. Niektóre z hydrolatów mogą zawierać molekuły toksyczne dla wątroby lub działać drażniąco na skórę.
Komentarze
Prześlij komentarz