Hydrolat, co to jest?

Co to jest hydrolat?

Hydrolat zwany też hydrosolem, jest często uważany za produkt uboczny destylacji roślin aromatycznych z parą wodną. Hydrolaty z destylacji kwiatów nazywane są wodą kwiatową. Jest to cześć wodna pozostająca pod warstwą olejku eterycznego po zakończeniu procesu destylacji. Stosowane powszechnie już w starożytnym Egipcie 4000 lat p.n.e., są coraz  bardziej powszechne jako kosmetyk, dodatek do potraw lub terapeutyk.
 
Hydrolat zwany wodą kwiatową Jola Aromatolog

Hydrolaty zwane wodą kwiatową

Czym się różni hydrolat od olejku eterycznego?

W przeciwieństwie do olejków eterycznych, hydrolaty nie zawsze są pozyskiwane z roślin aromatycznych. Przykładowo, pomimo że ani bambus ani chaber nie są roślinami aromatycznymi, hydrolaty z nich wytworzone mają interesujące właściwości lecznicze.

Hydrolat zawiera bardzo rozcieńczone substancje aromatyczne rozpuszczalne w wodzie, podczas gdy bardzo skoncentrowane komponenty rozpuszczalne w tłuszczach pozostają w olejku eterycznym. Z tego powodu, hydrolaty mogą być stosowane w terapiach u niemowląt, małych dzieci, kobiet w ciąży, matek karmiących i seniorów.

Hydrolaty w porównaniu z olejkami eterycznymi są bardzo nietrwałe i łatwo się utleniają. Ich okres ważności to rok, maksymalnie 2 lata. Dlatego po otwarciu obowiązkowo należy przechowywać je w lodówce i zużyć maksymalnie w ciągu 6 miesięcy. Zepsuty hydrolat łatwo rozpoznać - po prostu brzydko pachnie.

Zdarza się, że po zetknięciu z powietrzem rozwijają się w nim mikro organizmy. Nie są one niebezpieczne ale zalecane jest wówczas przefiltrowanie hydrolatu przez np. filtr do kawy i przelanie go do nowego antyseptycznego pojemnika.

Jakość hydrolatów

Przede wszystkim, tak jak w przypadku olejków eterycznych, jakość surowca roślinnego odgrywa decydującą rolę. Szukaj hydrolatów z roślin dziko rosnących lub z upraw biologicznych. Ważna jest również jakość wody użytej do destylacji. Najlepiej żeby była to woda źródlana.

Hydrolat jest skroploną parą wodną, która po drodze zabrała z leczniczej rośliny aromatycznej to, co najlepsze i rozpuszczalne w wodzie. Hydrolat jakości terapeutycznej jest czysty, bez jakichkolwiek dodatków: konserwantów, alkoholu, spirytusu... 

Uwaga: na rynku jest wiele fałszywek, które są wodą aromatyzowaną wyprodukowaną syntetycznie lub wodą z dodatkiem naturalnego aromatu.

Podobnie jak olejki eteryczne, hydrolaty są wrażliwe na światło i temperaturę. Dlatego muszą być przechowywane  w ciemnym opakowaniu. Jedank w porównaniu z olejkami eterycznymi hydrolaty są bardzo niestabilne i łatwo tracą swoje właściwości terapeutyczne. Dlatego należy je magazynować w chłodnym (10°C), ciemnym miejscu - najlepiej w lodówce.

Jak stosować hydrolaty

Hydrolaty jakości terapeutycznej mogą być stosowane zewnętrznie, wewnętrznie lub w postaci sprayu. W porównaniu z olejkami skuteczność hydrolatów nie jest widoczna od razu. Pierwsze efekty można zaobserwować po około tygodniu, 10 dniach. Trzeba więc trochę uzbroić się w cierpliwość.
Hydrolaty

Wewnętrzne stosowanie hydrolatów

Przede wszystkim należy potwierdzić u producenta, czy hydrolat jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. 
Przy stosowaniu doustnym kuracja trwa przeważnie 40 dni i w razie potrzeby może być powtórzona po 10 dniowej przewie.
Najlepiej 1 łyżeczkę do 2 łyżek (w zależności od zalecenia terapeutycznego) należy rozpuścić w 1 litrze wody i popijać przez cały dzień. Chodzi o to, żeby hydrolat wraz z wodą dotarł powoli do każdej komórki organizmu. Takie powolne przyswajanie hydrolatu przez cały dzień daje najlepsze efekty! Wypicie samego hydrolatu bez rozcieńczenia wodą nie będzie miało spodziewanych efektów

Hydrolat klasy terapeutycznej do spożycia Jola Aromatolog
Hydrolat klasy terapeutycznej wymieszany z wodą do użytku wewnętrznego

Stosowanie zewnętrzne hydrolatów

Najczęściej hydrolaty używane są w celach kosmetycznych: do przemywania twarzy, jako składniki kremów, balsamów, jako dodatek do kąpieli niemowląt, do przemywania oczu lub do smarowania. 

Do czego służy spray z hydrolatu?

Hydrolaty w formie sprayu stosowane są głównie do poprawy nastroju, do stabilizacji emocji, jako pomoc w akceptacji nowej sytuacji itp.

Środki ostrożności

Hydrolaty mają zupełnie inny skład biochemiczny niż olejki eteryczne, nalewki czy herbatki ziołowe.  Dzięki temu w znakomitej większości nie mają ich efektów ubocznych. Przykładowo hydrolatu z dziurawca nie dotyczą ostrzeżenia o fotouczulaniu, z czym należy uważać w przypadku maceratów i innych form terapeutycznych tej rośliny. Hydrolaty są zatem doskonałą alternatywą dla osób, u których nie można stosować olejków eterycznych. Mam tutaj na myśli małe dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze. Oczywiście dawkowanie i sposób użycia będą inne w zależności od wieku i masy ciała. 

Hydrolaty nie wchodzą w interakcje z innymi terapiami naturalnymi lub medycznymi.

/!\ Przy stosowaniu doustnym nie przekraczaj zalecanego dawkowania. Niektóre z hydrolatów mogą zawierać molekuły toksyczne dla wątroby lub działać drażniąco na skórę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta