Olej roślinny, co to jest?

Olej (roślinny) to nie olejek (eteryczny)

Zauważyłam że czasami oleje roślinne nazywane są olejkami. Jeden ze sklepów internetowych proponował olejek jojoba. Jojoba nie jest rośliną aromatyczną, zatem nie da się z niego wydestylować olejku eterycznego. Natomiast z ziaren można wytłoczyć olej o bardzo interesujących własnościach kosmetycznych.
olej roślinny czym sie różni od olejku eterycznego Jola Aromatolog

Olej roślinny to nie olejek eteryczny

Co to jest olej roślinny?

Olejem roślinnym nazywana jest naturalna substancja tłuszczowa wyekstrahowana z rośliny oleistej tzn. z takiej, której ziarna, orzechy lub owoce zawierają tłuszcz. 
 
Przykładowo:
  • oliwę otrzymuje się z oliwek - owoców oleistych drzewa oliwnego,
  • olej migdałowy pochodzi z orzechów oleistych migdałowca - migdałów,
  • olej lniany tłoczony jest z ziaren lnu zwanych siemieniem lnianym.
Olejami roślinnymi nie są:
  • parafina: produkowana jest przez przemysł petrochemiczny,
  • masło: jest tłuszczem pochodzenia zwierzęcego.

Oleje roślinne dobrej jakości

 Oleje roślinne dobrej jakości zawierają:

  • kwasy tłuszczowe (trójglicerydy): nasycone i nienasycone,
  • substancje niezmydlające się (często poniżej 3%): witaminy ADEK, sterole (polifenole i fitosterole).
Decydujący wpływ na zawartość oleju ma proces jego produkcji. Kupuj oleje tłoczone na zimno, nierafinowane. W trakcie rafinowania dodawany jest kwas eliminujący zanieczyszczenia, a następnie soda kaustyczna, która ma za zadanie go zneutralizować. Następnie aby wyeliminować zapach użytej chemii, uzyskany płyn jest filtrowany i przepłukiwany wodą lub para wodną. W końcu substancja jest poddana suszeniu, odkolorowaniu i ponownemu filtrowaniu. W rezultacie otrzymany płyn jest bezbarwny i pozbawiony koloru, wiec producenci dodają zapach i kolor mniej lub bardziej naturalny. W rezultacie taka substancja nie zawiera praktycznie żadnych wartości odżywczych.
Tonie wszystko! W trakcje rafinowania dobroczynne kwasy tłuszcze przechodzą w kwasy "trans" niekorzystne dla naszego zdrowia.
Masła i oleje roślinne nierafinowane są bliższe roślinie, ich zapach jest bardziej intensywny. Dlatego są one bazą w przemyśle kosmetycznym. Jeśli jednak chcemy skorzystać z ich dobroczynnych własności dla naszego ciała, używajmy tłuszczów nierafinowanych. 

Jeśli chcesz, żeby oleje roślinne miały efekt terapeutyczny, kupuj tylko oleje roślinne nierafinowane (z tłoczenia na zimno) wytworzonego, o ile to możliwe, z roślin z upraw biologicznych.

oleje roślinne a olejki eteryczne
Olej roślinny

Własności tłuszczów roślinnych nierafinowanych

  • Spożywcze: oleje roślinne nierafinowane są bezcennym źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych (zwłaszcza omega-3, omega-6) niezbędnych do właściwego metabolizmu człowieka. Dostarczają również energii i witamin.

  • Ochrona i nawilżenie skóry: zaaplikowane na skórę odżywiają epidermę, zapobiegają jej wysuszeniu poprzez ograniczenie utraty wody. Chronią skórę przed podrażnieniami, otarciami, wiatrem, chłodem, a niektóre z nich przed promieniami UV.

  • Natłuszczenie: wmasowane w skórę natłuszczają ją i ułatwiają poślizg. Stosowane sa w niektórych sportach walki.

  • Utwardzenie i wzmocnienie: przykładowo malarze używali oleju lnianego do utwardzenia obrazów olejnych. Podobne cechy  mają oleje rycynowy i słonecznikowy.

  • Łatwopalne: lampy olejowe były używane już w starożytności. W wyniku spalania olej roślinny daje ciepło i światło.

  • Można z nich zrobić mydło: współczesne mydła naturalne zawsze produkowane są na bazie oleju roślinnego. W procesie zmydlania soda kaustyczna.

Jak stosować oleje roślinne?

Oleje roślinne są niezbędne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim są cennym źródłem witamin i kwasów tłuszczowych. Samodzielnie lub w połączeniu z olejkami eterycznymi są konieczne dla zdrowia naszej skóry i układu nerwowego, gdyż dostarczają im elementów budulcowych. Regulują przemianę materii i stan emocjonalny. Należy je spożywać bez ograniczeń w potrawach oraz używać jako składniki kosmetyków. Są świetnym rozpuszczalnikiem olejków eterycznych, idealnym nośnikiem przy stosowaniu doustnym lub lokalnie przez skórę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta