Jak stosować olejki eteryczne?

Jak stosować olejki eteryczne?

W celach terapeutycznych olejki eteryczne można aplikować w różny sposób: miejscowo w formie masażu, globulek dopochwowych, czopków doodbytniczych, w kąpieli, do inhalacji, doustnie, pod język. Wybór sposobu ma decydujące znaczenie dla efektów. Przykładowo esencja cytrynowa poddana dyfuzji oczyszcza powietrze z wirusów, pleśni czy grzybów a podana doustnie reguluje pracę wątroby.

Nie wszystkie metody stosowania olejków są dostępne dla każdego. Małym dzieciom nie wolno podawać olejków doustnie ani w formie inhalacji. 

Czopki i globulki powinny być przygotowane przez farmaceutę na zlecenie dyplomowanego aromatologa. 

W moich poradach skupię się więc na najprostszych i najbezpieczniejszych metodach podawania olejków. Według bezpieczeństwa ich aplikacji można je uszeregować w następujący sposób:

  • Masaż olejkami eterycznymi 😊😊😊😊
  • kąpiel aromatyczna 😊😊😊
  • inhalacja 😊😊😊
  • doustnie 😊

Masaż olejkami eterycznymi 

Jak widać, najbezpieczniej jest stosować olejki w formie masażu. Mieszanka do masażu, to olejki eteryczne rozcieńczone inną substancją, najczęściej olejem roślinnym. W uzasadnionych przypadkach można ją zalecić nawet małemu dziecku.

Masaż olejkami eterycznymi można wykonać najwcześniej na 30 minut po wzięciu prysznica lub kąpieli. Dzięki temu unikniemy ewentualnych efektów niepożądanych takich jak podrażnienia skóry. Jeśli chcemy wziąć prysznic lub kąpiel po masażu,  to aby utrzymać efekt terapeutyczny należy odczekać co najmniej pół godziny.

Kąpiel aromatyczna

Druga w kolejności jest kąpiel aromatyczna. To świetna metoda na relaks, wzmocnienie odporności,
infekcje górnych dróg oddechowych lub bóle reumatyczne. Jak wiesz, olejek eteryczny nie rozpuszcza się  w wodzie a jest bardzo skoncentrowany (olejki eteryczne, co to jest). Nierozpuszczony może nawet poparzyć. Dlatego najpierw 10-20 kropel olejku należy wymieszać w łyżce płynu do kąpieli i dopiero rozprowadzić w wannie wypełnionej wodą.
 
kąpiel z olejkami eterycznymi - spa aroma
Kąpiel aromatyczna

Inhalacja olejkami eterycznymi

Inhalację najczęściej zaleca się przy infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli nie chcesz aby inne osoby wyczuły zapach olejków lub nie chcesz żeby ubrania przesiąkły olejem i olejkami a nie masz czasu na prysznic to inhalacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem.


Jak przygotować inhalację?

Na gorącą wodę (maksymalnie 60°C) wlewasz 4-5 kropli olejku i głęboko wdychasz przez około 10 minut.

Do zabiegu można użyć ceramicznej lub szklanej miseczki i nakryć się ręcznikiem. Jednak wygodniejszy jest zwykły, prosty inhalator (do kupienia w aptece - zdjęcie poniżej).

Prosty inhalator olejków eterycznych
Inhalator

Producenci inhalatorów z maseczką nie zalecają ich do stosowania z olejkami eterycznymi, gdyż mogą ulec uszkodzeniu.

Przepis na inhalację przeciwwirusową znajdziesz w poście inhalacja przeciwwirusowa.

 Doustne stosowanie olejków eterycznych

Tylko nieliczne olejki eteryczne mogą być stosowane doustnie. Powodem jest toksyczność niektórych z nich dla organów wewnętrznych. W uzasadnionych przypadkach aromatolog przepisuje olejki doustnie nawet te agresywne dla śluzówek ale w kapsułkach gastro-odpornych do przygotowania w aptece. Kapsułki gastro-odporne rozpuszczają się z opóźnieniem w trakcie trawienia, co chroni  śluzówki przed podrażnieniem.

Te, które można zażywać doustnie bezpośrednio należy podawać rozcieńczone. Kilka kropel mieszanki olejków podaje się na łyżeczce oleju roślinnego lub naturalnego miodu pszczelego. Łyżeczkę miodu z olejkami można też wymieszać i wypić z herbatką ziołową o ile nie przekracza ona temperatury 60°C. Metoda doustna jest najczęściej stosowana przy problemach z układem pokarmowym, detoksykacją organów wewnętrznych ewentualnie przy infekcji bakteryjnej takiej jak zapalenie migdałków lub angina.
Stosowanie doustne olejków eterycznych
Olejki eteryczne stosowane doustnie

Środki ostrożności

/!\ Dla własnego bezpieczeństwa zapoznaj się proszę ze środkami ostrożności.

/!\ Procent olejków eterycznych w mieszance do masażu dla dziecka jest zupełnie inny niż dla dorosłego. Nie jest on wyłącznie wprost proporcjonalny do wagi. Pod uwagę należy wziąć również wiek dziecka. Prawdę mówiąc wyliczenie recepty "olejkowej" dla dziecka jest dość skomplikowane.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta