Olejek eteryczny dobrej jakości

Olejek eteryczny dobrej jakości 

Na rynku pojawia się coraz więcej olejków. Co jest ważne przy ich wyborze?

Opakowanie olejku eterycznego:

Olejki nie lubią światła. Pod ich wpływem tracą swoje właściwości. Dlatego nie kupuj, ani nie

przechowuj olejków w przezroczystym pojemniku. Poza tym olejki reagują z plastikiem i gumą. Najlepsza będzie więc buteleczka z ciemnego szkła (brązowego, zielonego lub niebieskiego). Zwróć uwagę, jak olejki są wystawione do sprzedaży. Nie powinny być wyeksponowane na słonecznym stanowisku. Temperatura nie powinna przekraczać 25°C.

Olejek eteryczny - przechowywanie - Jola Aromatolog

Olejek eteryczny powinien być przechowywany z opakowaniu z ciemnego szkła

Dwuczłonowa nazwa łacińska olejku eterycznego:

Polska nazwa olejku, to za mało. Często roślina tego samego gatunku ma dwie, trzy różne polskie nazwy. Natomiast dwuczłonowa nazwa łacińską rośliny jest jedyna i niepowtarzalna. Jeśli nie chcesz kupić ,,kota w worku'', kieruj się dwuwyrazowym opisem po łacinie. Przykładowo "salvia" (szałwia) może być olejkiem z Salvia sclarea lub z Salvia officinalis. Ten drugi zawiera tak wysoki poziom substancji toksycznych, że w niektórych krajach nie jest on nawet dopuszczony do sprzedaży. Olejek bez podwójnej nazwy łacińskiej, to wielka niewiadoma. 

Chemotyp:

Czy wiesz, że z tego samego gatunku można uzyskać olejki o zupełnie różnym składzie biochemicznym? W konsekwencji mają one inne własności lecznicze. To zróżnicowane nazywa się chemotypem.

Na szczęście nie dotyczy to wszystkich roślin aromatycznych. Z popularnych olejków to specyfika tymianku i rozmarynu.  Kapryśny tymianek ma inny skład biochemiczny w zależności od tego, gdzie wyrósł. Wysokość nad poziomem morza, stopień nasłonecznienia, poziom wilgotności powietrza itp. odgrywają tu ogromną rolę. Dlatego oprócz dwuczłonowej nazwy łacińskiej musi być podany chemotyp. Każdy z nich, to inny olejek. 

Uwaga: olejek tymiankowy uzyskany w wyniku domowej destylacji powinien być przeanalizowany pod względem  chemotypu.

Część rośliny poddana destylacji:

Niektóre rośliny aromatyczne są szczególnie hojnie obdarzone przez naturę. Przykładowo cynamon  zawiera substancje eteryczne w korze i w liściach. Żeby było ciekawiej, to substancje te nie są identyczne. Tak więc olejek z kory cynamonu ma inne własności i zastosowanie niż  ten z liści. Dlatego na olejku musi być informacja o tym, jaką część rośliny poddano destylacji, żeby wybrać właściwy. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich olejków. Na przykład olejek imbirowy może być wydestylowany tylko z kłączy.

Destylacja olejków eterycznych - Jola Aromatolog
Destylacja leczniczych roślin aromatycznych z parą wodną

Pochodzenie geograficzne:

Niektóre gatunki roślin potrafią rosnąć w prawie każdych warunkach. Jednakże klimat, nasłonecznienie, skład chemiczny gleby mają wpływ na kompozycję biochemiczną olejku. Dlatego w podręcznikach aromaterapii przy opisie własności olejków podawane jest miejsce geograficzne pochodzenia rośliny. Tak samo producent olejku powinien podawać skąd pochodzi surowiec. Dzięki temu unikniesz pomyłek w wyborze olejku.

Termin ważności olejku eterycznego:

Nieprawdą jest, że olejki się nie przeterminowują. Każdy z nich ma swój termin ważności, tyle że w porównaniu z olejami, czy hydrolatami jest on dość długi. Data przydatności jest określona dla każdego olejku i powinna być oznaczona na buteleczce.

Jakość surowca na olejek eteryczny: 

Olejek eteryczny nie może zawierać pestycydów, być wynikiem syntezy chemicznej lub być po prostu
olejkiem kosmetycznym wykorzystywanym w perfumerii. Taki olejek zamiast leczyć po prostu szkodzi. Najbezpieczniej więc jest kupować olejki oznaczone etykietą "Bio" lub mające certyfikat roślin dziko rosnących.

Etykiety uprawy organicznej dla olejków eterycznych
Etykieta olejku eterycznego dobrej jakości 




Jakość kosztuje

Pamiętajmy, ze olejki eteryczne, to silnie skoncentrowane substancje. Niektóre z nich mają bardzo małą wydajność. Na 1 litr olejku miętowego "wystarczy" 100 kg surowca roślinnego. Jednak na 1 kg olejku eterycznego potrzeba 5 ton płatków różanych, czyli 3 – 4 miliony kwiatów! Teraz chyba cena Cię nie dziwi, jeśli za olejek eteryczny z płatków róż dobrej jakości sprzedawca oczekuje zapłaty ponad 70€ za 1ml.

Podsumowanie - cechy olejku eterycznego dobrej jakości:

  • powinien być sprzedawany w buteleczce z ciemnego szkła,
  • na opakowaniu oprócz polskiej nazwy powinna być dwuczłonowa łacińska, dodatkowo chemotyp w przypadku np. tymianku i rozmarynu,
  • powinna być podana informacja o pochodzeniu geograficznym rośliny,
  • producent powinien poinformować, która część rośliny została poddana destylacji,
  • olejek powinien mieć swój termin ważności,
  • produkt powinien posiadać certyfikację pochodzenia surowca roślinnego dziko rosnącego lub z uprawy biologicznej (Bio)
  • niektóre olejki są naprawdę drogie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta