Opryszczka

Skąd się bierze opryszczka?

Opryszczka wargowa (tzw. zimno) jest bardzo zaraźliwym wirusem HSV1. Dotyka on ponad połowę
populacji. 
Zanim pojawi się opryszczka, często pojawiają się znaki ostrzegawcze, takie jak mrowienie lub pieczenie. Ryzyko zarażenia drugiej osoby pojawia się już od pierwszego swędzenia.
 
W następnym etapie pojawiają się drobne, zlepione pęcherze w jamie ustnej lub wokół ust. Te wypełnione płynem pęcherze w końcu pękają i tworzą nieestetyczne strupy na zakażonej powierzchni. Aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko przeniesienia choroby, należy zaczekać, aż zmiany wyschną i całkowicie się zagoją. 
Choroba trwa od 7 do 15 dni, a częstotliwość nawrotów znacznie się różni w zależności od osoby. U niektórych osób opryszczka pojawia się raz w życiu, u innych może wystąpić od 4 do 6 ataków opryszczki rocznie. Na ogół nawrotom sprzyjają okresy stresu, zmęczenia, osłabienia, przedłużająca się ekspozycja na słońce czy zmiany hormonalne (miesiączka).

Opryszczka jest wirusem, którego nie można usunąć ani zniszczyć. Pozostaje na stałe w organizmie i czai się w komórkach nerwowych. Jednak można zmniejszyć częstotliwość nawrotów i przyspieszyć gojenie bolesnych zmian.

Opryszczka wargowa i olejki eteryczne
Opryszczka wargowa

Olejki eteryczne na opryszczkę wargową

W buteleczce 10 ml wymieszać następujące składniki: 

  • olejek lawendowy (Lavandula angustifolia): 1 ml
  • olejek ravintsara (Cinnamomum Camphora Cineoliferum) 1 ml
  • olejek niaouli (Melaleuca quinquenervia):1 ml
  • olejek lemongrasowy (Cymbopogon flexuosus): 1 ml
  • olejek miętowy (Mentha piperita): 1 ml
  • olej (nie olejek eteryczny!) arganowy lub z ogórecznika lekarskiego: 5 ml

Od pierwszych symptomów smarować usta 1 kropelką powyższej mieszanki nawet 10 razy dziennie. Jeśli opryszczka już się pojawiła, posmaruj zmienione miejsce 2 kropelkami 5-6 razy dziennie, aż do zniknięcia. 

Środki ostrożności 

/!\ Dla własnego bezpieczeństwa zapoznaj się, proszę, ze środkami ostrożności używania olejków eterycznych. Zwróć szczególną uwagę na test skórny.

/!\ Powyższych olejków nie wolno stosować u kobiet w ciąży, u osób z chorobami hormonozależnymi (np. nowotwór piersi), u małych dzieci (tzn. poniżej 3 lat).

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta