Sposoby na wiosenną alergię

Sposoby na wiosenną alergię

Wiosna - czas alergii

"Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty (...)"

Wszyscy cieszymy się, że nadchodzi ... oprócz alergików podatnych na wiosenne alergie. Wystarczy 5-10 minut na zewnątrz, a oczy zaczynają piec i zamieniają się w "gały" terminatora. Do tego z nosa leci, jak z kranu. Rozkoszowanie się wiosenną aurą można przypłacić duszącym kaszlem do końca dnia. Bywa, że astmatyczny kaszel nawet nie pozwala spać.

Z takim duszącym kaszlem trafiłam 13 lat temu do lekarza rodzinnego. Przepisał mi tak mocne lekarstwa, że alergolog, do której trafiłam po kilku miesiącach oczekiwania, o mało nie spadła z krzesła. Testy skórne potwierdziły uczulenie na kwitnące wiosną drzewa. Za radą alergolog przeszłam odczulanie. Na kilka lat zapomniałam o problemie. Niestety nie na zawsze. Z roku na rok było coraz gorzej, aż w końcu znowu zapukałam do drzwi jej gabinetu. Alergolog odradziła ponowne odczulanie twierdząc, że kolejne sesje byłyby mniej skuteczne. Dostałam więc receptę na krople do oczu i tabletki przeciwhistaminowe. Tyle że to metoda na niwelowanie objawów i do tego znowu ta chemia... Jak sobie pomóc bez usypiających tabletek i nie wycinać wszystkich kwitnących drzew w okolicy?

Kwitnąca brzoza wiosennym koszmarem alergika Jola Aromatolog
Kwitnąca brzoza często wywołująca katar sienny

Dieta łagodząca reakcje alergiczne

Kolejny raz namawiam  do zwrócenia uwagi na to, co kładziemy na talerzu. Nasze posiłki sterują naszym organizmem. Wpływają na układ hormonalny, który jak dyrygent orkiestrą zarządza innymi układami. To, co jemy wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na nasze zachowanie. Jeśli chcemy być sobą, wyłączmy przede wszystkim perturbatory hormonalne znajdujące się w mleku i jego przetworach. Powinniśmy co najmniej ograniczyć ilość spożywanego glutenu, gdyż dziurawi nasz układ pokarmowy. Nie wspomnę już o cukrze i o alkoholu, które dają paliwo wszelkim infekcjom i patogenom. Sama zaobserwowałam, że nasilenie moich reakcji alergicznych jest ściśle powiązane z tym, co jem.

Nie namawiam Was, żebyście mi uwierzyli na słowo. Najlepiej sprawdźcie to sami!

Dieta bez produktów mlecznych pomaga przy alergiach Jola Aromatolog
Zdrowa dieta sprzyja obniżeniu reakcji alergicznych

Oczyszczacz powietrza

Któż nie lubi w domu świeżego powietrza? Wiosną, latem i jesienią mam zwyczaj szeroko otwierać okna, słuchać szumu drzew i śpiewu ptaków. Tyle że wraz z świeżym powiewem zapraszam do siebie wszystkie pyłki. Co z tym fantem zrobić? 

Któregoś razu wypatrzyłam w sklepie oczyszczacz powietrza. Oczywiście kupiłam i przetestowałam. Rzeczywiście warto go włączyć po zamknięciu okien. Mój model pokazuje nawet poziom zapylenia w pomieszczeniu. Faktycznie, kiedy po jakimś czasie pracy urządzenia dioda zaczyna świecić się na zielono, objawy alergii powoli ustępują. 

Warto też pamiętać o tym, że po kilku godzinach spędzonych na zewnątrz dobrze jest wziąć prysznic i umyć włosy. Wówczas pozbędziemy się pyłków, które na nas osiadły w czasie aktywności na zewnątrz.  

Oczyszczacz powietrza prwyjacielem alergika w czasie pylenia Jola Aromatolog
Oczyszczacz powietrza przydatny w okresie pylenia

Sposób na piekące oczy

Z naturalnych produktów szybko łagodzących podrażnione oczy (nie tylko wiosennymi pyłkami) polecam hydrolat z bławatka nazywanego też chabrem (Centaurea cyanus). Wystarczy przetrzeć oczy wacikiem nasączonym hydrolatem tak często, jak potrzeba. Nie ma tutaj ograniczeń co do częstotliwości przemywania oczu.

Metoda na podrażnione spojówki- hydrolat z bławatka Jola Aromatolog

Sposób na podrażnione oczy: hydrolat z bławatka

Metoda na katar sienny

Ponieważ okres pylenia trwa stosunkowo długo, lepiej terapię oprzeć na hydrolatach, a nie na olejkach eterycznych. Większość hydrolatów można stosować bez przeszkód w długim okresie nawet u małych  dzieci czy osób starszych. Kurację najlepiej rozpocząć na 15 dni przed rozpoczęciem sezonu. Powinna trwać standardowo 40 dni. Jeśli jest taka potrzeba, to można ją powtórzyć po 10 dniach przerwy.

Polecam przetestowaną na sobie następującą kompozycję:

  • Hydrolat z bazylii (Ocimum basilicum) 30ml,
  • Hydrolat z rumianku (Matricaria chamomilla = Chamomilla recutita) 50ml,
  • Hydrolat z dziurawca (Hypericum perforatum) 50ml,
  • Hydrolat z eukaliptusa (Eucalyptus globulus) 30ml,
  • Hydrolat z melisy (Melissa officinalis) 40ml

Powyższe hydrolaty należy wymieszać w podanych proporcjach w szklanej nieprzezroczystej butelce 200 ml i jak wszystkie hydrolaty przechowywać w lodówce.

1 łyżkę mieszanki (10 ml) wymieszaj w 1-2 szklankach wody. Zamiast wody można użyć soku lub herbatki ziołowej ale uważam, że woda jest lepszym nośnikiem hydrolatów. Tak przygotowany napój należy pić 2 razy dziennie: przez cały ranek i przez całe popołudnie. Jeśli pylenie już się zaczęło, to poprawa może być zauważalna dopiero po 7-10 dniach.

/!\ Nie idź na skróty: wypicie 1 łyżki hydrolatu będzie miało znikomy lub nawet żaden efekt terapeutyczny. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Co to jest hydrolat".

/!\ Powyższe dawkowanie przewidziane jest dla osób dorosłych.

/!\ Hydrolaty zawierające alkohol nie mają własności terapeutycznych.

Astmatyczny kaszel - co robić?

Tutaj inhalacja z olejkami eterycznymi może być bardzo pomocna rozszerzając kanaliki płucne i łagodząc podrażnienia śluzówki. W przypadku ataku kaszlu warto zrobić 10 minutową inhalację z poniższych olejków eterycznych:

  • Olejek z jodły syberyjskiej (Abies sibirica),
  • Olejek z liści gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium folium),
  • Olejek z mirtu zielonego (Myrtus communis CT cineol),
  • Olejek sosnowy (Pinus sylvestris).
Do inhalacji należy użyć po jednej kropli powyższych olejków. Szczegóły o tym, jak przygotować inhalację znajdziesz w poście "Jak stosować olejki eteryczne".
Naturalne metody na astmatyczny kaszel Jola Aromatolog
Duszący kaszel często towarzyszy alergii wziewnej

Przeciwwskazania do stosowania olejków

/!\ Dla własnego bezpieczeństwa zapoznaj się proszę ze środkami ostrożności w używaniu olejków eterycznych.

/!\ Powyższych olejków nie wolno stosować w następujących przypadkach:

  • przy przeciwwskazaniach do podwyższonego poziomu kortyzonu (stymulacja wydzielania),
  • u osób z chorobami hormonozależnymi (np. nowotwór piersi),
  • w pierwszym trymestrze ciąży,
  • u dzieci poniżej 7 roku życia,
  • w przypadku osób przewlekle chorych lub w trakcie leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta