Komary - na pomoc! Co robić?
Komary - na pomoc! Co robić?
- Aromaterapia na pomoc przeciw komarom.
- Jak pozbyć się komarów z domu?
- Na pomoc przeciwko atakom komarów?
- Co robić po ukąszeniu komara ?
Komary są wszędzie: od Arktyki po strefę międzyzwrotnikową. Wraz ociepleniem klimatu w południowej Europie zaczęły pojawić się komary tropikalne przenoszące choroby niebezpieczne dla człowieka. Szczególnie przy zbiornikach wodnych możemy trafić na ich chmary. Co robić? Jak się przed nimi chronić?
Samce komarów żywią się nektarem kwiatowym. Samice do wytworzenia jajeczek potrzebują krwi określonych zwierząt. Niestety człowiek należy do ich wybrańców. Wabi je do nas wydzielany podczas oddychania dwutlenek węgla. To w ten sposób komarzyce nas znajdują. Samo ugryzienie nie jest groźne dla człowieka tyle że coraz częściej komary przenoszą niebezpieczne dla nas choroby. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć.
Aromaterapia w walce przeciw komarom
Jak pozbyć się komarów z domu?
Oprócz klasycznych metod takich jak zamykanie okien i drzwi, instalacja moskitiery można użyć dyfuzora olejków eterycznych. Na szczęście wyciąg z niektórych roślin aromatycznych skutecznie odstrasza owady. Przed południem polecam użycie olejku z geranium (Pelargonium asperum lub Pelargonium roseum), a przed snem dyfuzję olejku lemongrasowego (Cymbopogon flexuosus). Nie tylko odstraszy on owady ale również pomoże się zrelaksować przed snem, czym poprawi jego jakość. Do odstraszania owadów należy użyć dyfuzora nebulizatora do olejków eterycznych. Ile kropel olejku należy użyć i w jaki sposób uruchomić dyfuzję znajdziecie w ulotce dołączonej do urządzenia (na rynku mamy bardzo różne modele).
Dyfuzor nebulizator przyda się w walce przeciwko komarom |
/!\ Dyfuzja cytowanych powyżej olejków nie może odbywać się w obecności kobiet w ciąży i dzieci poniżej 7 lat.
Na pomoc przeciwko atakom komarów!
- olejek cytronellowy (Cymbopogon winterianus): 1 kropla,
- olejek z eukaliptusa cytrynowego (Eucalyptus citriodora): 1 kropla,
- olejek geranium (Pelargonium roseum): 1 kropla,
- olejek wetiwerowy (Vetiveria zizanoides): 1 kropla,
- olej jojoba: 5 kropel
Kilka kropel olejków eterycznych zniechęci komary |
Co robić po ukąszeniu komara?
Niestety nie zawsze uda nam się ustrzec przed ukąszeniem komara. Wówczas w miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel. U niektórych osób może nawet pojawić się dość pokaźna opuchlizna. Są sposoby na złagodzenie tej reakcji z pomocą olejków eterycznych. Dla uśmierzenia świądu w miejsce po ukąszeniu można wmasować 1 kropelkę olejku miętowego (Mentha piperita). Jeśli miejsce to zostało rozdrapane 1 kropla olejku z geranium pozwoli na szybsze zagojenie uszkodzonej skóry. Na ranę nie można aplikować olejku miętowego. Jeśli dojdzie do opuchlizny pomocny będzie olejek lawendowy spika (lavandula latifolia). Wystarczy 1 kropelka aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić swędzenie. Smarowanie miejsc po ukąszeniu można powtórzyć w miarę potrzeby co 4 godziny.
/!\ olejków z geranium i miętowego nie mogą stosować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży i dzieci poniżej 7 lat. Olejku miętowego nie wolno aplikować na twarzy i na szyi.
Olejki eteryczne przynoszą ulgę po ukąszeniu przez komara |
Komentarze
Prześlij komentarz