Opalanie i naturalna pielęgnacja skóry

Opalanie i naturalna pielęgnacja skóry:

 Jak przygotować się do opalania? Jak w naturalny sposób uzyskać ładny i zdrowy kolor skóry? Jak złagodzić skutki poparzenia słonecznego? Czyli co zabrać ze sobą na wakacje...

Przygotowanie do opalania

Zacznijmy od uzupełnienia minerałów. Prewencyjnie na 2 miesiące przed ekspozycją na słońce warto sięgnąć po selen i cynk. Pomogą one we wzmocnieniu naturalnej ochrony skóry.

W uzyskaniu ładnej opalenizny przyrządzą się witaminy A, C, D3 i B5. Warto więc, wzbogacić dietę o produkty bogate w wymienione witaminy zarówno w okresie przed jak i w trakcie opalania.

Na 2 tygodnie przed planowaną ekspozycją na słońce można rozpocząć kurację przygotowującą. Jest to szczególnie ważne  u osób o jasnej karnacji, u których skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa na promienie UV. Przydatne będą oleje z róży chilijskiej, rokitnika i z ogórecznika lekarskiego. Warto codziennie dodać do śniadania 1 łyżeczkę jednego z nich lub ich mieszanki. Poprawią one naturalną odporność skóry na słońce.

Żeby wspomóc równomierne opalanie należy codziennie po wieczornej kąpieli wmasować olej z pestek moreli z 10% dodatkiem oleju z rokitnika.

Zwolennikom samoopalaczy z pomocą przyjdzie olej z nasion marchwi. To ich naturalny zamiennik. Efekty widoczne będą po kilku dniach. Poprzez aktywny udział w produkcji melatoniny wymienione oleje poprawią koloryt skóry i wzmocnią jej naturalną ochronę przeciwko promieniom UV. Stosowanie tych olejów po kąpieli słonecznej przedłuży efekt opalenizny.

Do intensywnej ekspozycji na słońcu trzeba się przygotować

Ochrona skóry przed słońcem 

Przede wszystkim, ze słońca należy korzystać w sposób umiarkowany. Najlepiej nie pozostawać w pełnym słońcu dłużej niż przez 30 minut, do maksymalnie 1 godziny.

Co oferuje w tej dziedzinie aromaterapia? Oleje i olejki eteryczne chronią tylko częściowo przed słońcem ale są bardzo skuteczne przy poparzeniach po opalaniu. Oleje jojoba, sezamowy, tamanu, i macadamia chronią przed faktorami 4 lub 5. Takie zabezpieczenie sprawdzi się w przypadku skóry dobrze opalonej, o wysokim poziomie melatoniny lub przy stosunkowo krótkiej ekspozycji na słońcem. Lepiej jest więc użyć kremów do opalania. Wobec tego, oprócz okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy nie zapominajmy o zastosowaniu środków chroniących przed promieniami UV. Na początek użyjmy faktora minimum 30.

Nie należy pozostawać w pełnym słońcu dłużej niż 30-60 minut

Poparzenie słoneczne - jak złagodzić skutki ? 

O ile olejki eteryczne i oleje nie są najlepszą metodą ochrony przed słońcem ale tak, jak wspominałam, bardzo przydadzą się w przypadku poparzenia słonecznego. Oczywiście lepiej do tego nie dopuścić, bo poza ryzykiem raka skóry, intensywne opalanie wpływa na przyspieszenie starzenia się skóry.

Zaczerwienienie wynikające z poparzenia słonecznego pojawia się na 6 do 24 godzin od ekspozycji na słońce.

Żeby złagodzić skutki można delikatnie wmasowywać w podrażnione miejsca następującą  mieszankę:
  • olejek z lawendy spika nazywany również olejkiem spikowym (Lavandula latifolia): 15 kropli,
  • olejek geraniowy (Pelargonium roseum): 5 kropli,
  • olejek z mięty polnej (Mentha arvensis): 5 kropli,
  • olejek rumiankowy (Chamaemelum nobile): 5 kropli,
  • olej nagietkowy (calendula) lub/i z dziurawca: 10 ml
  • olej macadamia  lub/i migdałowy: 5ml.

Taką mieszankę można stosować przez 3 godziny w zależności od stopnia poparzenia. W razie potrzeby powtarzać przez 5-6 dni. Można używać również żelu aloesowego, który poprawi nawilżenie skóry.

/!\ Dla własnego bezpieczeństwa zapoznaj się ze środkami ostrożności w stosowaniu olejków eterycznych
/!\ Powyższych olejków nie powinny używać kobiety w ciąży, kobiety karmiące, osoby z epilepsją i dzieci poniżej 7 lat.

Bardzo skuteczna w takich sytuacjach jest glinka. Jej rodzaj należy dobrać do rodzaju skóry (np. biała do skóry delikatnej). Trzeba rozmieszać ją z wodą tak, aby uzyskać gęstą pastę, którą należy rozłożyć na zaczerwienionych miejscach. W celu zwiększenia skuteczności można dodać kilka kropel mieszanki olejków i olejków, o których piszę powyżej. 30-60 minutowe okłady przyniosą ulgę.

Maseczka z glinki przyspieszy gojenie skóry po poparzeniu słonecznym 


Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Wam miło spędzić wakacje 😀

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta