Opalanie i naturalna pielęgnacja skóry
Opalanie i naturalna pielęgnacja skóry:
Jak przygotować się do opalania? Jak w naturalny sposób uzyskać ładny i zdrowy kolor skóry? Jak złagodzić skutki poparzenia słonecznego? Czyli co zabrać ze sobą na wakacje...
Przygotowanie do opalania
Zacznijmy od uzupełnienia minerałów. Prewencyjnie na 2 miesiące przed ekspozycją na słońce warto sięgnąć po selen i cynk. Pomogą one we wzmocnieniu naturalnej ochrony skóry.
W uzyskaniu ładnej opalenizny przyrządzą się witaminy A, C, D3 i B5. Warto więc, wzbogacić dietę o produkty bogate w wymienione witaminy zarówno w okresie przed jak i w trakcie opalania.
Na 2 tygodnie przed planowaną ekspozycją na słońce można rozpocząć kurację przygotowującą. Jest to szczególnie ważne u osób o jasnej karnacji, u których skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa na promienie UV. Przydatne będą oleje z róży chilijskiej, rokitnika i z ogórecznika lekarskiego. Warto codziennie dodać do śniadania 1 łyżeczkę jednego z nich lub ich mieszanki. Poprawią one naturalną odporność skóry na słońce.
Żeby wspomóc równomierne opalanie należy codziennie po wieczornej kąpieli wmasować olej z pestek moreli z 10% dodatkiem oleju z rokitnika.
Zwolennikom samoopalaczy z pomocą przyjdzie olej z nasion marchwi. To ich naturalny zamiennik. Efekty widoczne będą po kilku dniach. Poprzez aktywny udział w produkcji melatoniny wymienione oleje poprawią koloryt skóry i wzmocnią jej naturalną ochronę przeciwko promieniom UV. Stosowanie tych olejów po kąpieli słonecznej przedłuży efekt opalenizny.
Przede wszystkim, ze słońca należy korzystać w sposób umiarkowany. Najlepiej nie pozostawać w pełnym słońcu dłużej niż przez 30 minut, do maksymalnie 1 godziny.
Co oferuje w tej dziedzinie aromaterapia? Oleje i olejki eteryczne chronią tylko częściowo przed słońcem ale są bardzo skuteczne przy poparzeniach po opalaniu. Oleje jojoba, sezamowy, tamanu, i macadamia chronią przed faktorami 4 lub 5. Takie zabezpieczenie sprawdzi się w przypadku skóry dobrze opalonej, o wysokim poziomie melatoniny lub przy stosunkowo krótkiej ekspozycji na słońcem. Lepiej jest więc użyć kremów do opalania. Wobec tego, oprócz okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy nie zapominajmy o zastosowaniu środków chroniących przed promieniami UV. Na początek użyjmy faktora minimum 30.
Nie należy pozostawać w pełnym słońcu dłużej niż 30-60 minut |
Poparzenie słoneczne - jak złagodzić skutki ?
Zaczerwienienie wynikające z poparzenia słonecznego pojawia się na 6 do 24 godzin od ekspozycji na słońce.
- olejek z lawendy spika nazywany również olejkiem spikowym (Lavandula latifolia): 15 kropli,
- olejek geraniowy (Pelargonium roseum): 5 kropli,
- olejek z mięty polnej (Mentha arvensis): 5 kropli,
- olejek rumiankowy (Chamaemelum nobile): 5 kropli,
- olej nagietkowy (calendula) lub/i z dziurawca: 10 ml
- olej macadamia lub/i migdałowy: 5ml.
Taką mieszankę można stosować przez 3 godziny w zależności od stopnia poparzenia. W razie potrzeby powtarzać przez 5-6 dni. Można używać również żelu aloesowego, który poprawi nawilżenie skóry.
Maseczka z glinki przyspieszy gojenie skóry po poparzeniu słonecznym |
Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Wam miło spędzić wakacje 😀
Komentarze
Prześlij komentarz