Dyskopatia - metody naturalne
Szkielet i kości
Po co nam 208 kości (według niektórych źródeł 206) pospinanych stawami w szkielet? Chyba nie tylko po to, żeby na stare lata było na co narzekać?
Bóle z odcinku szyjnym |
Gdyby nie szkielet, bylibyśmy bezkształtną masą jak ślimaki lub jak Barbapapa z francuskiej bajki dla dzieci. Szkielet chroni nasze organy wewnętrzne, które bez niego byłyby ciągle poobijane. No i skąd by się brały nasze czerwone krwinki jeśli nie ze szpiku kostnego? To także nasz magazyn wapnia i fosforu uwalnianych w razie potrzeby.
Zdrowy szkielet i stawy |
Stawy trzymają wszystko razem. To poważne zadanie. Dlatego jego budowa jest skomplikowana. Najczęściej jest to podtrzymywana mięśniami i ścięgnami torebka stawowa, a w niej chrząstka stawowa, błona i płyn maziowe oraz więzadło. Jak widzicie, ma co się zepsuć w tym mechanizmie.
Dyskopatia, co to jest, objawy
Dyskopatia ta szeroko pojęte określenie schorzeń krążka międzykręgowego. Problemy z dyskopatią pojawiają się w wyniku wypadku, powtarzających się urazów kręgosłupa, niewłaściwej pozycji siedzącej jak i z powodu niskiej mineralizacji kości. Kręgi najczęściej dotknięte dyskopatią, to te z odcinka szyjnego i lędźwiowego. W wyniku ucisku na nerwy schorzenie to może być przyczyną bólu kręgosłupa, głowy, ramion (aż do dłoni), zaburzeń widzenia, dzwonienia w uszach. Jeśli problem dotyczy krążka pomiędzy kręgami lędźwiowymi L4 i L5, to ból może rozchodzić się wzdłuż nerwu od pośladków aż do stóp. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Ból kręgosłupa |
Dyskopatia, profilaktyka
Dieta
Aby zmniejszyć stan zapalny, trzeba bezwzględnie wyłączyć cukier (nie każdą jego formę) i produkty mleczne. Więcej na ten temat znajdziecie w poście "Zdrowa dieta".
Trzeba zapewnić również prawidłową równowagę pomiędzy kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6, o której piszę w poście "Kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i oleje roślinne".
Ćwiczenia
Kilka lat temu firma, w której pracuję zaobserwowała znaczny wzrost zwolnień lekarskich z powodu dyskopatii. Problem dotyczył zarówno pracowników produkcji, jak i biurowych. Aby temu zapobiegać, wdrożono obowiązkowy program szkoleń odnawialnych co 2 lata. W jego ramach omawiane są prawidłowa postawa, jakich ruchów należy unikać, w jaki sposób podnosić ciężary.
W polskiej sprzedaży internetowej znalazłam tylko jeden hydrolat z tych, które można by stosować jako terapię "wygaszającą" stan zapalny. Jest nim hydrolat z drzewa sandałowego (przed kupnem sprawdźcie, czy producent dopuszcza go do użytku wewnętrznego).
Terapia jest bardzo prosta: 1 łyżkę hydrolatu (10 ml) rozpuścić w 1 litrze wody i pić w ciągu całego dnia. Kurację należy stosować przez 40 dni. Jeśli jest taka potrzeba, to można odnowić terapię po 10 dniowej przerwie.
Hydrolat można tez wymieszać z sokiem lub z ciepłą (nie gorącą) herbatką ziołową.
Fitoterapia (leczenie ziołami)
- złagodziłyby i zmniejszyłyby ból,
- dostarczyłyby minerałów kościom i stawom,
- poprawiłyby krążenie krwi
Inne metody
- kuracja w źródłach termalnych,
- ekspozycja słoneczna (stymulacja produkcji witaminy D),
- kuracja odtruwająca (detoks)
Dyskopatia - doraźnie w sytuacjach kryzysowych
Okłady z liści kapusty
Olejki eteryczne i oleje roślinne na stany zapalne stawów
W buteleczce 30 ml z ciemnego szkła z zakraplaczem wymieszaj poniższe składniki:
- Olejek eteryczny z eukaliptusa cytrynowego (Corymbia/Eucalyptus citriodora) 1 ml
- Olejek z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) 1 ml
- Olejek golteriowy (Gaultheria fragrantissima lub Gaultheria procumbens) 1 ml
- Olejek cytronellowy (Cymbopogon winterianus) 2 ml
- Olej z dziurawca (Hypericum perforatum) 25 ml.
2-3 krople wmasować w bolące miejsce. W razie potrzeby powtórzyć nie częściej niż co 4 godziny.
Ból pleców |
/!\ Dla własnego bezpieczeństwa zapoznajcie się z artykułem "środki ostrożności".
/!\ Przez 24 godziny po aplikacji należy unikać ekspozycji słonecznej (w tym solarium).
/!\ Nie wolno stosować mieszanki u następujących osobom:
- kobiety w ciąży,
- matki karmiące,
- dzieci poniżej 10 lat.
- uczuleni salicylany,
- z chorobami wrzodowymi układu pokarmowego,
- z przepukliną przełyku,
- z zespołem krwotocznym, z problemami z krzepnięciem krwi, w trakcie terapii przeciwzakrzepowej,
- przed interwencją chirurgiczną.
Komentarze
Prześlij komentarz