Trądzik, pryszcze na twarzy - jak się pozbyć metodami naturalnymi?
Trądzik, pryszcze na twarzy - jak się pozbyć metodami naturalnymi?
- Co to jest trądzik?
- Jak się pozbyć trądziku i pryszczy na twarzy metodami naturalnymi?
- Jak wykorzystać aromaterapię na trądzik i pryszcze na twarzy.
Co to jest trądzik ?
Trądzik to choroba chroniczna skóry dotycząca mieszków włosowo- łojowych, a dokładniej mówiąc gruczołu łojowego umieszczonego przy cebulce włosa. Rolą tego gruczołu jest natłuszczanie skóry i zapobieganie jej wysuszeniu. Najczęściej problem schorzenie to dotyczy nastolatków ale może występować również u osób dorosłych, w szczególności u kobiet.
Trądzik pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania |
Przyczyny i czynniki ryzyka trądziku
Sposób odżywiania, a pryszcze
Zdarza się że pryszcze nie chcą opuścić właściciela po okresie dojrzewania. Najczęstsza przyczyna takiej sytuacji jest przede wszystkim przeciążenie wątroby. Objawia się ono białym nalotem na języku, spowolnionym metabolizmem i śluzem po przebudzeniu. Po prostu wątroba nie daje rady oczyszczać organizmu z toksyn i wówczas to, co zatruwa organizm wydalane jest przez skórę w formie ... pryszczy! Dla gładkiej, pięknej skóry należałoby wyeliminować z diety wysoko przetworzoną żywność, produkty rafinowane i te naszprycowane sztucznymi barwnikami, konserwantami i innymi chemicznymi wynalazkami mającymi ambicje zastąpienie prawdziwego pożywienia tanią alternatywą. Wszelkie słodycze na bazie rafinowanego białego cukru i margaryny nie mieszczą się w definicji zdrowej żywności.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Zdrowa dieta.
Zdrowa dieta jest istotna dla cery |
Metody naturalne przeciw pryszczom
Po pierwsze: oczyszczenie organizmu
W przypadku przeciążenia wątroby należy przede wszystkim zmienić dietę i oczyścić organizm. Można tutaj zastosować metody opisane w poście Antybiotykoterapia - skutki uboczne, jak chronić wątrobę i odbudować florę bakteryjną? Oprócz tego warto włączyć do detoksu zioła pomagające w oczyszczaniu skóry poprzez wsparcie wątroby i nerek takie jak łopian większy (Arctium lappa) czy fiołek trójbarwny (Viola tricolor). Najlepiej poszukaj w sprzedaży bezalkoholowego wyciągu w postaci kropel z ziół opisanych przy okazji antybiotykoterapii z dodatkiem łopianu i fiołka. Dodatkowo wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) i oczar wirgilijski (Hamamelis virginiana) zadziałają antyseptycznie i poprawią mikrocyrkulację istotną przy pozbywaniu się trucizn z organizmu.
Miesięczna kuracja powinna być wystarczająca o ile nie wrócisz do złych nawyków żywieniowych. 😏
Fiołek trójbarwny pomoże w odtruwaniu organizmu |
Po drugie: pielęgnacja skóry twarzy
Noszenie maseczki może przyczynić się do powstawania pryszczy |
Tonik na trądzik i pryszcze
Zacznijmy od regularnego oczyszczania. Po umyciu twarzy warto przetrzeć ją tonikiem o własnościach antybakteryjnych, tonizujących, ściągających i przyspieszających gojenie. Dobrze byłoby, żeby poprawiał mikrokrążenie, co przyspieszy usuwanie toksyn ze skóry. Taki właśnie tonik można przygotować we własnym zakresie mieszając odpowiednio kilka hydrolatów według poniższego przepisu.
Olejkowy pogrom pryszczy
Argillloterapia - to zabiegi lecznicze wykonywane z zastosowaniem glinki. Jej własności antybakteryjne, umiejętność pochłaniania toksyn i bogactwo mikroelementów sprawiają, że to narzędzie, po które warto sięgnąć. W przypadku cery trądzikowej najlepiej sprawdzi się żółta, a w przypadku cery tłustej zielona glinka.
Po upływie 10 minut wystarczy spłukać maseczkę ciepłą wodą i delikatnie osuszyć twarz ręcznikiem. Dla komfortu, dobrze jest nawilżyć skórę odpowiednim kremem nawilżającym.
Zabieg wystarczy wykonywać raz w tygodniu.
- nie wyciskaj pryszczy, żeby nie dopuścić do re-infekcji skóry,
- nie pal papierosów, bo może to zaostrzyć trądzik,
- odżywiaj się prawidłowo, nie przeciążaj wątroby i regularnie oczyszczaj organizm,
- wypoczywaj, znajdź swój sposób na relaks, wysypiaj się,
- zadbaj o regularną aktywność fizyczną,
- wprowadź do diety produkty bogate z cynk niezbędny do zrównoważenia prawidłowego funkcjonowania skóry i powiązanych z nią hormonów.
Zdrowa, gładka cera dodaje pewności siebie |
Komentarze
Prześlij komentarz