Nadciśnienie krwi - olejki eteryczne, metody naturalne jak obniżyć ciśnienie krwi

Nadciśnienie krwi - olejki eteryczne, metody naturalne jak obniżyć ciśnienie krwi

Jakie olejki eteryczne, hydrolaty, dieta, ćwiczenia są skuteczne na nadciśnienie krwi?

Kiedy mamy do czynienia z nadciśnieniem krwi?

Aby krew krążyła w układzie krwionośnym, mięsień sercowy kurczy się wytwarzając ciśnienie maksymalne (skurczowe). Pomiędzy dwoma skurczami serce rozszerza się i napełnia krwią wytwarzając ciśnienie minimalne (rozkurczowe). Ciśnienie to można zmierzyć.
 
Wielokrotnie zmierzone ciśnienie w spoczynku powyżej  140/80 uważa się za nadciśnienie - Jola Aromatolog
Za normalne ciśnienie krwi uważa się  140/80
 
Ciśnienie krwi uważa się za normalne, jeśli po 10 minutowym odpoczynku ciśnienie skurczowe wynosi mniej niż 140 mm słupa rtęci, a rozkurczowe 80 mm. Oficjalnie o nadciśnieniu krwi mówi się kiedy zmierzone w spoczynku przez wykwalifikowana osobę, kilkakrotnie w odstępie kilkudniowym ma wartości powyżej 140/80.
 
Jak zmierzyć ciśnienie krwi - Jola Aromatolog
Ciśnienie krwi powinno być zmierzone profesjonalnym ciśnieniomierzem

Objawy nadciśnienia krwi

Przeważnie nadciśnienie początkowo nie ma żadnych objawów i można je zauważyć tylko podczas mierzonego ciśnienia. Jednak uporczywe bóle głowy, towarzyszące im nerwowość, bezsenność i krwawienie z nosa powinny zwrócić nasza uwagę. Jeśli zauważysz takie symptomy, koniecznie skonsultuj je z lekarzem.
Bez względu na przyczynę nadciśnienie krwi należy potraktować poważnie. Lepiej uniknąć powikłań sercowo-naczyniowych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia serca, mózgu, nerek, naczyń krwionośnych i oczu.
Nadciśnienie krwi jest często niezauważalne w początkowej fazie - Jola Aromatolog
Nadciśnienie krwi często nie ma wyraźnych objawów

Przyczyny i czynniki ryzyka wysokiego ciśnienia krwi

Przyczyn nadciśnienia może być wiele: dieta, styl życia, wiek, pochodzenie etniczne, skłonności genetyczne. Wysokie ciśnienie krwi może być również skutkiem innych chorób, takich jak: choroba nerek, nadnerczy, tarczycy, COVID, itp.

Styl życia a ciśnienie krwi

Brak aktywności fizycznej, nikotyna, alkohol i niewystarczająca ilość snu są czynnikami zwiększającymi ryzyko nadciśnienia krwi. W przypadku stwierdzenia wysokiego ciśnienia należy przede wszystkim zmienić przyzwyczajenia. 

Nawyki żywieniowe a nadciśnienie krwi

Poziom sodu (składnika soli) we krwi podnosi jej ciśnienie. Jeśli chcesz je obniżyć, zmniejsz drastycznie spożywanie soli. Zauważ, że sól jest dodawana do prawie wszystkich gotowych produktów takich jak wędliny, sosy czy słodycze. Czy konieczne jest  dosalanie domowych potraw?

Kawa także powinna być kompletnie wykreślona z menu osoby zmagającej się z nadciśnieniem krwi.

Czynniki ryzyka wysokiego ciśnienia krwi i jak temu zaradzić

Niestety są pewne czynniki sprzyjające nadciśnieniu krwi, na które nie mamy wpływu. Ciśnienie krwi wzrasta wraz z wiekiem. Możemy też mieć skłonności genetyczne w tym kierunku. W takim przypadku warto zadbać o aktywność fizyczną, zdrowy tryb życia i właściwą dietę.

Jak obniżyć wysokie ciśnienie metodami naturalnymi?

Dieta na obniżenie ciśnienia krwi

Kompozycja naszego menu ma ogromne znaczenie dla poziomu ciśnienia krwi. Wprowadź do swoich posiłków więcej owoców i warzyw (najlepiej surowych) i kwasów tłuszczowych nienasyconych (w szczególności omega-3), a zauważysz efekty. Wśród warzyw w walce z wysokim ciśnieniem krwi nieocenione są surowy czosnek, cebula i marchew. Warto więc polubić surówki z marchewką, cebulą i wszelkie potrawy z dodatkiem surowego czosnku.

W regulacji ciśnienia krwi bardzo pomocny jest również zakwas z buraków, który dodatkowo miedzy innymi obniża poziom cholesterolu, reguluje pracę nerek (przyspiesza wydalanie kwasu moczowego) i rozszerza naczynia krwionośne. Wystarczy wypić 0.5 - 1 szklankę zakwasu dziennie (najlepiej na czczo). 
UWAGA: Zakwasu z buraków nie powinny pić osoby z reumatyzmem lub kamieniami nerkowymi, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Kluczowym czynnikiem przy wysokim ciśnieniu krwi jest nawodnienie. Aby obniżyć ciśnienie krwi należy pić minimum 1.5 l wody dziennie nie licząc innych płynów. Jest to konieczne również w przypadku chorób nerek, które mogą być przyczyną wysokiego ciśnienia krwi. 

Więcej na temat właściwego odżywiania znajdziesz w poście "Zdrowa dieta" i "Kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i oleje roślinne".

Dieta bogata w surowe warzywa z kwasami nienasyconymi to sposób na nadciśnienie - Jola Aromatolog
Sałatki z surowych warzyw sprzyjają obniżeniu ciśnienia

Ćwiczenia przy wysokim ciśnieniu krwi

Organizm odpowiednio stymulowany sam dąży do samouzdrowienia. Dlatego wspomóżmy go w samoregulacji poprzez regularną aktywność fizyczną. Zaoferuj sobie każdego dnia chociaż jednogodzinny spacer - najlepiej na łonie natury, z dala od ruchliwych dróg i  dymiących kominów.
 
Aktywność fizyczna nie tylko w wakacje jest konieczna do obniżenia ciśnienia krwi - Jola Aromatolog
Regularna aktywność fizyczna jest konieczna do stabilizacji ciśnienia krwi

Bardzo skutecznym narzędziem jest ćwiczenie oddechowe synchronizacyjne. Efekty tego 5-minutowego ćwiczenia praktykowanego 3 razy dziennie są widoczne już po 2 tygodniach.
 

Olejki eteryczne obniżające ciśnienie krwi

Doraźnie, w przypadku skoku ciśnienia:

Warto mieć pod ręką olejek z jagodlinu wonnego zwanego Ylang-Ylang (Canaga odorata). Wystarczy 1 kropelkę olejku wymieszać z 1 łyżeczką miodu i pozostawić w ustach do rozpuszczenia. Aby wzmocnić i przyspieszyć efekt wdychaj głęboko 1 kropelkę olejku roztartą na wewnętrznej stronie nadgarstka.

Olejek Ylang-Ylang jest pomocny w obniżaniu ciśnienia krwi - Jola Aromatolog
1 kropla olejku Ylang-Ylang na łyżeczce miodu pomoże obniżyć ciśnienie krwi
 
Dyfuzja olejków na obniżenie ciśnienia krwi

Prewencyjnie lub w celu utrwalenia efektu można skorzystać z dyfuzora nebulizatora olejków eterycznych. Wystarczy uruchomić go na 1 godzinę rano i wieczorem z następującymi olejkami:

  • olejek eteryczny Ylang-Ylang (Canaga odorata): 5 kropel,
  • olejek eteryczny z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia): 5 kropel,
  • olejek eteryczny majerankowy (Origanum majorana): 3 krople.

 Warto wiedzieć: wdychany Ylang-ylang ma własności afrodyzjaku.  😊

Masaż olejkami eterycznymi obniżający ciśnienie krwi
 
Olejki eteryczne na nadciśnienie krwi - Jola Aromatolog
Przepis na skład mieszanki olejków eterycznych obniżjących ciśnienie krwi - Jola Aromatolog

Dyfuzję i zażywanie doustne olejków eterycznych powinno być wsparte masażem. Podawanie olejków na różne sposoby zapewni ich najlepsze działanie.

Hydrolaty w walce z wysokim ciśnieniem krwi - prewencja i utrzymanie efektu w długim okresie

Kuracja hydrolatami na nadciśnienie według Joli Aromatolog
Hydrolaty na nadciśnienie według przepisu Joli Aromatolog

 Zioła obniżające ciśnienie krwi

Poza roślinami aromatycznymi natura oferuje inne dary pomocne w obniżaniu ciśnienia krwi. Przykładowo przydatny może być ekstrakt z kory brzozy lub wywar z następujących ziół:

  • kwiat głogu 20g,
  • liście z drzewa oliwnego 20g,
  • kwiat hibiskusa 20g,
  • liście dymnicy pospolitej (Fumaria officinalis) 15g,
  • liście czarnej porzeczki 20g.
2-3 łyżki powyższej mieszanki zagotuj w 1 litrze wody.  Całość (około 4 szklanek) wypij w ciągu dnia.

 
Wywar z kwiatu hibiskusa pomoże przy nadciśnieniu krwi - Jola Aromatolog
Kwiat hibiskusa pomoże w obniżeniu ciśnienia krwi

UWAGI końcowe

Nadciśnienie krwi to poważna choroba, którą koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Jesli jesteś w trakcie leczenia, to  lekarz prowadzący powinien wyrazić zgodę na ewentualne włączenie olejków eterycznych.

Dla własnego bezpieczeństwa, przed stosowaniem olejków koniecznie zapoznaj się z postem "Olejki eteryczne - środki ostrożności".

Jeśli artykuł Ci się spodobał, masz pytania, sugestie lub prośbę o post na inny temat, to proszę o komentarze.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta