5 olejków eterycznych na lato

Jakie olejki eteryczne warto zabrać ze sobą na wakacje?

Mój wakacyjny zestaw olejków eterycznych to:
  • olejek (esencja) cytrynowy (Citrus limonum),
  • olejek palmarosa (Cymbopogon martinii),
  • olejek lawendowy spika (Lavandula latifolia),
  • olejek geraniowy (Pelargonium roseum),
  • olejek miętowy (Mentha piperita).

Dlaczego taki wybór i jak je wykorzystać?
 
Olejek cytrynowy na nudności nawet w pierwszym trymestrze ciąży
Olejek cytrynowy przyda się na chorobę lokomocyjną

Olejek cytrynowy jest bardzo przydatny w podróży 

Choroba lokomocyjna to zmora wielu turystów. Jak podziwiać piękne krajobrazy, kiedy męczą mdłości? Jeśli masz pod ręką olejek cytrynowy (właściwie esencję cytrynową) to jest to odpowiednie koło ratunkowe. Osoby o takich słabościach powinny zażyć go jeszcze przed wyjazdem. Wystarczy 1 kroplę olejku cytrynowego (Citrus limonum) rozmieszać z 1 łyżeczką miodu i rozpuścić pod językiem. W razie potrzeby można powtórzyć w czasie podróży.
W czasie jazdy samochodem najlepiej patrzeć przez okno i o ile to możliwe zająć miejsce pasażera z przodu obok kierowcy. Nie polecam czytania, używania telefonu czy innego urządzenia w czasie jazdy. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet kilkuminutowe sprawdzenie mapy wywołuje nudności. Naprawdę bezpieczniej jest patrzeć przez okno.

Olejek cytrynowy, to jeden z najbezpieczniejszych olejków eterycznych. Można go stosować już u dzieci od 4 roku życia (1 kropla wymieszana w łyżeczce miodu maksymalnie 3 razy dziennie).

Jest to też popularne remedium na mdłości występujące w pierwszym trymestrze ciąży. Wystarczy 1 kroplę olejku wymieszać w 1 łyżeczce miodu. Taką miksturę można zażywać 3 do 5 razy dziennie. 

Dobre efekty przeciw nudnościom przynosi picie soków cytrusowych (bez dodatku cukru!) lub wody z cytryną i z imbirem. Nie wolno ich jednak łączyć z kawą z mlekiem.

Olejek palmarosa niweluje przykry zapach potu

W czasie letnich upałów nietrudno się spocić. Pomimo stosowanych dezodorantów zapach potu może być krępujący i prowadzić do dyskomfortu. Z pomocą przyjdzie tutaj olejek palmarosa (Cymbopogon martinii) o silnych własnościach antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych i przeciwwirusowych. Oprócz tego ma przyjemny zapach, dzięki czemu jest często głównym składnikiem naturalnych dezodorantów. W przypadku intensywnego pocenia się wystarczy 0.5 ml olejku palmarosa rozmieszać w 10 ml żelu aloesowego i wetrzeć pod każdą pachę. Dla komfortu taki zabieg można stosować 2 razy dziennie.

Dodatkową zaletą będzie to, że zapach olejku palmarosa trzyma komary na dystans. Jest to więc jeszcze jeden argument za zabraniem go ze sobą na wakacje.😀

Olejek palmarosa działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo
Olejek palmarosa skutecznie niweluje przykry zapach potu
 
Jego własności antybakteryjne są również przydatne przy infekcji dróg moczowych, które łatwo "złapać" przy okazji różnych letnich atrakcji nad wodą (kąpiele, kajaki, itp).
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule "nawracające infekcje dróg moczowych - metody naturalne". Jeśli nie nie masz ze sobą wszystkich składników kompozycji, to można wymieszać 3 krople olejku palmarosa z 6 kroplami oleju roślinnego i wmasowywać w podbrzusze 4 razy dziennie przez 5 do 7 dni. Ta mieszanka pomoże również w walce przeciw grzybicy dróg intymnych (postępować podobnie).
Na początkową lekką grzybicę skórną warto zareagować regularnym smarowaniem zainfekowanego miejsca powyższą mieszanką.
/!\ Olejku palmarosa nie wolno stosować kobietom w ciąży.

Olejek lawendowy spika niweluje skutki po ukąszeniu owadów

Mam tą przypadłość,  że komarzyce zawsze potrafią mnie znaleźć i dobrze sobie na mnie używają. Ślady po ukąszeniach swędzą niemiłosiernie. Trudno jest zapanować nad ich rozdrapywaniem.

Olejek eteryczny z lawendy spika jest nieprawdopodobnie skuteczny w łagodzeniu skutków. Wystarczy miejsce ukąszenia posmarować 1 kroplą i możemy zapomnieć o ataku głodnej komarzycy. Im szybciej, tym zabieg będzie skuteczniejszy. Dla wzmocnienia efektu można dodać 1 kroplę olejku miętowego. W razie potrzeby można powtórzyć operację ale rzadko kiedy jest to konieczne.

Olejek lawendowy spika działa kojąco na podrażnienia skóry
Po ataku komara ulgę przyniesie olejek lawendowy spika

Olejek z lawendy spika wraz z olejkiem z mięty polnej są również bardzo przydatne w przypadku poparzenia słonecznego. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule "Opalanie i naturalną pielęgnacja skóry".

/!\ Powyższe dawkowanie nie powinno w żaden sposób zaszkodzić. Jednak na wszelki wypadek lepiej olejku lawendowego nie stosować u kobiet w ciąży, matek karmiących, małych dzieci i osób cierpiących na epilepsję.

Olejek geraniowy pomoże przy skaleczeniach

Drobne otarcia i skaleczenia to częste drobne wypadki na wakacjach. Warto wtedy mieć pod ręką olejek geraniowy ze względu na jego własności tamujące krwawienie. Wystarczy patyczek higieniczny zwilżony 2 kropelkami olejku geraniowego przyłożyć do brzegów rany. W przypadku krwotoku z nosa patyczek higieniczny zwilżony olejkiem należy przyłożyć do dziurki z której sączy się krew.

Olejek geraniowy ma własności hemostatyczne, regenerujące skórę
Olejek geraniowy przyda się do zahamowania krwawienia z drobnych ran

Olejek geraniowy ma również własności przeciwgrzybiczne. Wcześniej opisana mieszanka przeciwgrzybiczna z akapitu o olejku palmarosa będzie skuteczniejsza, jeśli 1 kroplę tego olejku palmarosa zastąpisz 1 kropelką olejku geraniowego. Tak, jak w każdym przypadku mieszanka olejków zadziała lepiej niż pojedynczy olejek.

Podobnie jak olejek palmarosa, zapach geranium odstrasza komary. Można użyć obydwu na raz w formie dyfuzji lub mieszanki z olejem roślinnym aplikowanej na skórę, żeby zniechęcić natarczywych krwiopijców. Uproszczona mieszanka do wsmarowania w skórę, to 2 krople olejku palmarosa i 2 geraniowego wymieszane z 4 kroplami oleju roślinnego np. jojoba. Bardziej wyrafinowane porady znajdziesz w artykule: "Komary - na pomoc! Co robić?".

Olejek geraniowy przyspiesza gojenie i regenerację skóry. Wraz z olejkiem lawendowym spika i olejkiem miętowym tworzy naprawdę mocne trio w przypadku poparzenia słonecznego. Dlatego stanowią one podstawę remedium opisanego w artykule "Opalanie i naturalną pielęgnacja skóry". 

/!\ Olejek geraniowy jest niedozwolony dla kobiet w ciąży i u dzieci poniżej 7 roku życia.

Olejek miętowy jako środek łagodzący ból

Często w czasie wakacji mamy do czynienia z różnego rodzaju kontuzjami. Uporczywy ból głowy też może zepsuć zabawę. Sięgnij wtedy po olejek miętowy (Mentha piperita). Jego własności chłodzące działają znieczulająco. To bardzo przydatny olejek w przypadku urazu takiego jak uderzenie czy skręcenie stawu. Ulgę przyniesie wmasowana miejscowo mieszanka z żelu aloesowego (10 ml) i olejku miętowego (0.5 ml).
Olejek miętowy znieczula i pomaga przy nudnościach
Olejek miętowy działa znieczulająco

W przypadku bólu głowy wystarczy 1 kroplę olejku miętowego rozsmarować na skroniach, za uszami i na czole (nie wolno dotknąć oczu!). Zabieg można powtórzyć po co najmniej 4 godzinnej przerwie do 3 razy dziennie.

Olejek miętowy wraz z olejkiem lawendowym to dobrany duet na złagodzenie efektu po ukąszeniu owadów. Wystarczy posmarować miejsce jak najszybciej po ukąszeniu 1-2 kroplami olejków. Jeśli szybko zareagujesz, to nawet nie trzeba powtarzać.

Inna zaleta olejku miętowego to łagodzenie nudności. W przypadku mdłości można wspomóc olejek cytrynowy olejkiem miętowym. Użyj chusteczki skropionej olejkiem miętowym i wdychaj zapach przez 5 minut.

/!\ Nie przekraczaj powyższego dawkowania. Olejku miętowego nie wolno stosować u dzieci poniżej 6 lat, u kobiet w ciąży i u osób z epilepsją.

/!\ Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa zapoznaj się z artykułem "Olejki eteryczne - środki ostrożności".


Udanych wakacji! 🌞

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Inhalacja olejkami przeciwwirusowymi

Reumatyzm, bolące stawy

Zdrowa dieta