5 olejków eterycznych na lato
Jakie olejki eteryczne warto zabrać ze sobą na wakacje?
- olejek (esencja) cytrynowy (Citrus limonum),
- olejek palmarosa (Cymbopogon martinii),
- olejek lawendowy spika (Lavandula latifolia),
- olejek geraniowy (Pelargonium roseum),
- olejek miętowy (Mentha piperita).
Olejek cytrynowy przyda się na chorobę lokomocyjną |
Olejek cytrynowy jest bardzo przydatny w podróży
Olejek cytrynowy, to jeden z najbezpieczniejszych olejków eterycznych. Można go stosować już u dzieci od 4 roku życia (1 kropla wymieszana w łyżeczce miodu maksymalnie 3 razy dziennie).
Dobre efekty przeciw nudnościom przynosi picie soków cytrusowych (bez dodatku cukru!) lub wody z cytryną i z imbirem. Nie wolno ich jednak łączyć z kawą z mlekiem.
Olejek palmarosa niweluje przykry zapach potu
W czasie letnich upałów nietrudno się spocić. Pomimo stosowanych dezodorantów zapach potu może być krępujący i prowadzić do dyskomfortu. Z pomocą przyjdzie tutaj olejek palmarosa (Cymbopogon martinii) o silnych własnościach antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych i przeciwwirusowych. Oprócz tego ma przyjemny zapach, dzięki czemu jest często głównym składnikiem naturalnych dezodorantów. W przypadku intensywnego pocenia się wystarczy 0.5 ml olejku palmarosa rozmieszać w 10 ml żelu aloesowego i wetrzeć pod każdą pachę. Dla komfortu taki zabieg można stosować 2 razy dziennie.
Dodatkową zaletą będzie to,
że zapach olejku palmarosa trzyma komary na dystans. Jest to więc
jeszcze jeden argument za zabraniem go ze sobą na wakacje.😀
Olejek palmarosa skutecznie niweluje przykry zapach potu |
Olejek lawendowy spika niweluje skutki po ukąszeniu owadów
Olejek
eteryczny z lawendy spika jest nieprawdopodobnie skuteczny w łagodzeniu
skutków. Wystarczy miejsce ukąszenia posmarować 1 kroplą i możemy
zapomnieć o ataku głodnej komarzycy. Im szybciej, tym zabieg będzie skuteczniejszy. Dla wzmocnienia efektu można dodać 1
kroplę olejku miętowego. W razie potrzeby można powtórzyć operację ale
rzadko kiedy jest to konieczne.
/!\ Powyższe dawkowanie nie powinno w żaden sposób zaszkodzić. Jednak na wszelki wypadek lepiej olejku lawendowego nie stosować u kobiet w ciąży, matek karmiących, małych dzieci i osób cierpiących na epilepsję.
Olejek geraniowy pomoże przy skaleczeniach
Olejek geraniowy przyda się do zahamowania krwawienia z drobnych ran |
Olejek geraniowy ma również własności przeciwgrzybiczne. Wcześniej opisana mieszanka przeciwgrzybiczna z akapitu o olejku palmarosa będzie skuteczniejsza, jeśli 1 kroplę tego olejku palmarosa zastąpisz 1 kropelką olejku geraniowego. Tak, jak w każdym przypadku mieszanka olejków zadziała lepiej niż pojedynczy olejek.
Podobnie jak olejek palmarosa, zapach geranium odstrasza komary. Można użyć obydwu na raz w formie dyfuzji lub mieszanki z olejem roślinnym aplikowanej na skórę, żeby zniechęcić natarczywych krwiopijców. Uproszczona mieszanka do wsmarowania w skórę, to 2 krople olejku palmarosa i 2 geraniowego wymieszane z 4 kroplami oleju roślinnego np. jojoba. Bardziej wyrafinowane porady znajdziesz w artykule: "Komary - na pomoc! Co robić?".
Olejek geraniowy przyspiesza gojenie i regenerację skóry. Wraz z olejkiem lawendowym spika i olejkiem miętowym tworzy naprawdę mocne trio w przypadku poparzenia słonecznego. Dlatego stanowią one podstawę remedium opisanego w artykule "Opalanie i naturalną pielęgnacja skóry".
/!\ Olejek geraniowy jest niedozwolony dla kobiet w ciąży i u dzieci poniżej 7 roku życia.
Olejek miętowy jako środek łagodzący ból
Olejek miętowy działa znieczulająco |
W przypadku bólu głowy wystarczy 1 kroplę olejku miętowego rozsmarować na skroniach, za uszami i na czole (nie wolno dotknąć oczu!). Zabieg można powtórzyć po co najmniej 4 godzinnej przerwie do 3 razy dziennie.
Inna zaleta olejku miętowego to łagodzenie nudności. W przypadku mdłości można wspomóc olejek cytrynowy olejkiem miętowym. Użyj chusteczki skropionej olejkiem miętowym i wdychaj zapach przez 5 minut.
/!\ Nie przekraczaj powyższego dawkowania. Olejku miętowego nie wolno stosować u dzieci poniżej 6 lat, u kobiet w ciąży i u osób z epilepsją.
/!\ Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa zapoznaj się z artykułem "Olejki eteryczne - środki ostrożności".
Komentarze
Prześlij komentarz